W połowie października Kirk Koenigsbauer, wiceprezydent z działu Microsoft Office, ogłosił zatwierdzenie wersji RTM dla Office 2013 i SharePoint 2013. Możesz przeczytać o tym więcej na blogu Office News. Nowe produkty są już gotowe do pobrania dla osób mających dostęp do subskrypcji MSDN.
W produkcie SharePoint 2013 nie ma rewolucji architektonicznej. Gwarantuję jednak, że będziesz mile zaskoczony zmianami, nowymi usługami i funkcjami wprowadzonymi w kolejnej wersji technologii SharePoint.
W tym wpisie, chciałabym przede wszystkim skupić się na funkcjonalnościach dostępnych dla użytkowników końcowych i osób zarządzających witrynami. SharePoint 2013 zawiera mnóstwo nowych funkcji, które mają za zadanie ułatwienie pracy z portalem, sprawiając by była bardziej wydajna, intuicyjna i przyjemniejsza. Nie zapomniano także o funkcjonalnościach, które ułatwiają dostosowywanie portali do potrzeb organizacji.
Dlatego chciałabym na początek przedstawić kilka nowości, które szczególnie zwróciły moją uwagę:
Wybrane funkcjonalności:
- Design Manager
- Przepływy Pracy
- Cross Site Publishing
- Wszystkie zadania w jednym miejscu, czyli nowa aplikacja usług - Work Mamangment Service Application
- Nowa witryna osobista
- Wyszukiwanie i preview dokumentów
- Nowy model aplikacyjny - SharePoint Apps
Design Manager
Osoby chcące zmienić wygląd witryn SharePoint, na pewno ucieszy ten nowy komponent - Design Manager. Pozwala on na budowanie układów stron (Page Layout) i stron wzorcowych (Master Page) przy użyciu webowego kreatora.
W poprzednich edycjach produktu dostosowywanie wyglądu witryn, wymagało często wiedzy deweloperskiej, znajomości HTML oraz ASP.NET. Utrudniało to życie użytkownikom biznesowym, którzy są często w praktyce opiekunami witryn i przez to stają się odpowiedzialni za ich wygląd.
Design Manager umożliwia tworzenie krok-po-kroku stron wzorcowych i układów stron z wykorzystaniem takich elementów jak np. obrazki, czy pliki styli, oraz przekonwertowanie plików HTML na stronę wzorcową SharePoint. A to wszystko z poziomu przeglądarki!
Daje to nowe możliwości dla osób, które mają swoje ulubione narzędzia do tworzenia witryn HTML i chciałyby je wykorzystać w witrynach SharePoint. :) Narzędzie zbuduje za nas niezbędne komponenty do działania stron SharePoint, aby dostarczyć takie funkcjonalności, jak np. nawigacja czy wstążka.
Za każdym razem, gdy stworzysz nową wersję pliku HTML dla strony wzorcowej lub układu stron, SharePoint 2013 automatycznie zaktualizuje powiązane z nim pliki (.master lub .aspx)
Dodatkowym atutem rozwiązania jest możliwość budowania stron wzorcowych dla różnych kanałów. Możliwe jest zdefiniowanie dla tej samej witryny, innego wyglądu i zachowania, przy otwieraniu za pomocą telefonu i innego za pomocą komputera.
Design Manager jest dostępny w witrynie nadrzędnej zbioru witryn, jako część szablonu portalu publikacji (Publishing Portal) lub po włączeniu funkcji zbioru witryn Infrastruktury Publikacji (Publishing Infrastructure).
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Steva Peschki
Przepływy Pracy
W SharePoint 2013 architektura przepływów pracy została znacząco przebudowana. W nowym produkcie, przepływy pracy są udostępniane za pomocą platformy Azure Workflow Manager. Procesy przepływów pracy, mogą działać na wydzielonych serwerach, nie koniecznie w farmie SharePoint. To dodatkowe zadanie administracyjne na pewno się opłaci, bo nowe funkcjonalności są tego warte!
Jedną z nich jest możliwość tworzenia, za pomocą programu SharePoint Designer 2013, przepływów zwanych stanowymi.
Myślę, że to jedna z tych zmian, na którą czekało wielu administratorów witryn SharePoint - włącznie ze mną! Dużym ograniczeniem w tworzeniu przepływów pracy w poprzednich wersjach, był brak opcji cofnięcia się do poprzedniego stanu, po spełnieniu odpowiednich warunków. Prostym przykładem może być zatwierdzanie dokumentu, w którym wymagane jest kilkukrotne nawet cofnięcie dokumentu do poprawek.
Teraz jest to możliwe! Przy tworzeniu przepływów pracy w SharePoint Designer 2013, mamy do dyspozycji ETAPY (Stage), a przy każdym z nich możliwość dodania akcji „idź do”(GO TO), po skończeniu zadania.
Inne, nowe funkcjonalności przepływów pracy to:
- Wizualizacja przepływów pracy za pomocą Visio, z poziomu SharePoint Designer 2013, bez potrzeby uruchamiania Visio i eksportu przepływu pracy
- Nowa akcja umożliwiająca wystartowanie web serwisu bez użycia kodu
- Nowe akcje tworzenia zadania i wystartowania procesu zadania
- Opcja wystartowania przepływu pracy SharePoint 2010 z przepływu pracy SharePoint 2013
- Nowy typ słownikowy
- Nowe wbudowane bloki przepływów, jak tworzenia pętli (loops), czy krok aplikacji (App)
Podczas wspierania klientów Premier Support, wiele razy spotkałam się z problemami spowodowanymi właśnie przepływami pracy, takie jak problemy wydajnościowe, czy operacje przerwane błędem. Nowa architektura pozwoli na wydzielenie wykonywania przepływów pracy do odrębnych procesów (nawet na dedykowanych serwerach) oraz umożliwia bardziej transparenty ich troubleshooting.
Od razu dodam, że została zachowana kompatybilność przepływów pracy SharePoint 2010, które są uruchamiane i tworzone na starych zasadach. A przy tworzeniu nowych przepływów pracy mamy do wyboru dwie platformy SharePoint Workflow 2010 lub SharePoint Workflow 2013
Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to zajrzyj do artykułów:
- Jak zainstalować i skonfigurować przepływy pracy dla SharePoint 2013
- Co nowego w przepływach pracy SharePoint 2013
- Wystartuj z przepływami pracy w SharePoint 2013
Cross Site Publishing
W architekturze SharePoint, zbiór witryn jest logicznym kontenerem dla witryn, zorganizowanych w strukturze hierarchicznej. W poprzednich wersjach SharePoint, nie było możliwe, przy użyciu natywnych web partów, współdzielenie informacji pomiędzy zbiorami witryn. I tu dobra widomość dotycząca nowej funkcjonalności Cross Site Publishing.
W SharePoint 2013 jest możliwe udostępnianie zawartości list i stron w wielu zbiorach witryn. Można stworzyć informację przeznaczoną dla wielu zbiorów witryn i agregować ją używając nowego składnika web part Content by search query.
Działa on na zasadzie zdefiniowania jednego lub więcej zbiorów witryn autorskich (w których będzie przechowywana i aktualizowana zawartość) i jednego lub więcej zbiorów witryn publikacji, w których ta zawartość będzie prezentowana. Mechanizm wykorzystuje wbudowane funkcjonalności wyszukiwania i metadanych.
Cross Site Publishing pozwala na centralne zarządzanie informacją, która może być dostępna dla szerokiej liczby odbiorców na różnych portalach w organizacji. Daje to duże możliwości architektoniczne tworzenia zbiorów witryn, w których można oddzielić zarządzanie informacją od jej publikacji.
Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to zajrzyj do artykułu Cross-Site Publishing in sharePoint 2013
Wszystkie zadania w jednym miejscu, czyli nowa aplikacja usług - Work Mamangment Service Application
Aplikacja usług Work Managment umożliwia centralne przedstawienie i zarządzanie, w jednym, miejscu zadań z różnych źródeł. Z pudełkowych funkcji produktu, zadania te mogą pochodzić z programów Microsoft SharePoint, Microsoft Exchange Server i Microsoft Project Server, a dostarczony model implementacyjny pozwala na integrację z innymi systemami w przyszłości.
Użytkownicy mają możliwość nie tylko przeglądania, ale i zarządzania zadaniami. Dostępne są wszystkie operacje CRUD (create, read, update, delete) dla zadań. Łatwe i intuicyjne filtrowanie informacji, umożliwia szybkie wyszukiwanie zadań. Są one synchronizowane z systemami, przy użyciu zadań czasomierza SharePoint. Zadania przechowywane są w pamięci podręcznej witryny osobistej.
Funkcjonalność jest dostępna po włączeniu Work Managment Service Application z poziomu Centralnej Administracji lub Windows PowerShell.
Nowa witryna osobista
Witryna osobista została zmodyfikowana na formę bardzo przypominającą znane portale społecznościowe takie jak Facebook czy Twitter. Nowe funkcje, nie tylko sprzyjają aktywności socjalnym użytkowników, ale również mogą zwiększyć znacznie efektywność ich pracy.
Jedną z istotniejszych innowacji jest udostępnienie śledzenia zmian, w czterech kategoriach: osób, dokumentów, witryn i tagów.
Informacje na witrynie osobistej są przedstawiane z pomocą mikrobloga, gdzie możemy komentować w formie dyskusji wyświetlane elementy, takie jak: dodane zdjęcie, zmiany w dokumencie, czy aktualizacje profili użytkownika. Użytkownik kontroluje zarówno, jakie aktywności są mu prezentowane, jak i informacje o nim samym, które są wyświetlane dla innych.
Dodatkowo wszystkie dane dotyczące nowych funkcjonalności w witrynie osobistej będą przechowywane w bazie danych zawartości MySite.
Wyszukiwanie i preview dokumentów
Wyszukiwanie to jedna z tych usług, w którą bardzo zainwestowano przy tworzeniu nowego produktu. Wyszukiwanie w SharePoint Server 2013 to kompozycja najlepszych cech Fast Search Server oraz SharePoint Server 2010.
Nowa witryna wyszukiwania udostępnia jeszcze przyjaźniejszy i bardziej intuicyjny interfejs. Moim faworytem jest opcja „preview” wyników wyszukiwania, czyli podgląd wyszukanej informacji, bez koniczności przejścia do docelowego elementu. Np. podczas wyszukiwania prezentacji PowerPoint, możemy podejrzeć wyszukany dokument, w widoku podglądu i to bez otwierania tego dokumentu. Możemy przeglądać jego zawartość, przechodząc przez poszczególne slajdy.
Kilka innych bardzo ciekawych funkcjonalności w usłudze wyszukiwania:
- Zmiany w eDiscovery
- Nawigacja kierowana metadanymi, wykorzystująca silnik wyszukiwania
- Nowy tryb przeszukiwania, tak zwany „Continuous crawl”. Nowododany dokument, jest natychmiastowo dostępny w wynikach wyszukiwania.
- Hybrydowa integracja z Office 365
- Nowe, bardziej rozbudowane możliwości zarządzania wyszukiwaniem dla administratorów zbiorów witryn.
- I co pewnie ucieszy wielu Administratorów, wbudowane w produkt, indeksowanie zawartości plików PDF.
Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu dotyczącego: Tworzenia i konfiguracji usługi wyszukiwania w SharePoint 2013
Nowy model aplikacyjny - SharePoint Apps
Wkraczamy w nową erę dla programistów. W wersji 2013 został wprowadzony nowy sposób rozszerzania funkcjonalności Microsoft Office, SharePoint, czy Project.
Skupiając się na technologii SharePoint, Apps to bloki funkcjonalności, które rozszerzają możliwości witryn, wychodząc na przeciw potrzebom użytkowników. Są lekkie i łatwe w użyciu i instalacji. Użytkownik pobiera aplikacje z SharePoint Store lub z prywatnego dla organizacji katalogu aplikacji.
App to aplikacja webowa, która jest zarejestrowana w SharePoint, używając do tego plik manifestu. Jest to plik XML z deklaracją podstawowych własności aplikacji wraz z zapisem gdzie jest uruchamiana oraz co zostanie wykonane po uruchomieniu aplikacji.
Aplikacje (Appki), mogą być przechowywane zarówno na serwerach farmy SharePoint, innych serwerach w organizacji, jak i w chmurze (Microsoft Apps for SharePoint).
Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu na TechNet artykułu
Dalsza lektura
Aby poznać lepiej produkt SharePoint Server 2013 zajrzyj do poniższych artykułów, filmów i prezentacji. Szkolenia zostały przygotowane zarówno dla developerów jak i profesjonalistów IT:
IT Pro
- SharePoint 2013 TechNet IT Pro
- SharePoint 2013 training for IT pros
- Prezentacje dotyczące nowych funkcji, zmian i opcji w SharePoint 2013
Developer